Dobre miejsce na saunę
listopad 29, 2012Nie musi ono spełniać specjalnych wymagań, ale trzeba uwzględnić kilka spraw.
WENTYLACJA
Kabina sauny nie powinna całkowicie wypełniać pomieszczenia, do którego jest wstawiona. Powietrze musi swobodnie omywać jej ściany, by nie uległy zniszczeniu z powodu zbyt wysokiej temperatury. Dlatego konieczne jest zachowanie między nimi a ścianami domu szczelin szerokości przynajmniej 3 cm. Zaleca się też, by jedna ściana sauny była ścianą działową oddzielającą jej wnętrze od reszty po-mieszczenia, w którym jest zamontowana.
DREWNO
Drewno na panele, którymi wykańcza się od wewnątrz ściany sauny, powinno być wyselekcjonowane – nie mieć sęków i zawierać jak najmniej żywicy. Odpowiednie gatunki drewna to świerk skandynawski, cedr, osika, lipa, olcha, topola.
Od zewnątrz ściany sauny mogą być wykończone dowolnie, na przykład płytami gipsowo-kartonowymi, na których można zastosować każdą okładzinę. Aby wnętrze sauny szybko się nagrzewało, a ciepło nie przenikało do otoczenia, jej ściany i sufit trzeba zaizolować. Grubość warstwy izolacji powinna wynosić 5-10 cm.
DRZWI
Drzwi sauny nie mogą być zbyt duże, żeby nie uciekało przez nie ciepło. Lepiej nie stosować w nich metalowych klamek, bo bardzo się nagrzewają.
ZASILANIE
Piece do saun są na ogół elektryczne. Ich moc musi umożliwiać szybkie ogrzanie powietrza – przyjmuje się, że na 1 m3 kubatury sauny potrzeba 1 kW mocy grzewczej. Trzeba pamiętać, że piece elektryczne o mocy większej niż 5 kW wymagają zasilania trójfazowego.
Zamiast pieca można też zamontować lampy generujące fale podczerwone, które ogrzewają drewniane ściany kabiny. Otrzymujemy wówczas nie popularną saunę fińską, lecz tak zwane infrared.
Zdjęcia saun zaczerpnięto ze strony www.tapis.pl
1 Comment
Margaret
czerwiec 26, 2015Warto starannie przemyśleć ten temat. Prawidłowa lokalizacja jest tutaj bardzo ważna, gdyż po wybudowaniu sauny nie ma już możliwości zmiany jej lokalizacji.
Ładnie napisany poradnik.