DoSauny.eu

Tradycyjna sauna fińska dawniej i dziś

Sauna fińska czy rzymska, ziołowa, a może lodowa? Wystarczy wybrać odpowiednią do swoich potrzeb i oddać się jej dobroczynnym właściwościom.

Według każdego Fina sauna to chata z drewna, a przynajmniej lokum w rodzaju kabiny, wyposażone w drewnianą ławę i piecyk z paleniskiem. Położenie domu, uwarunkowane bezproblemowym  chłodzeniem, to brzeg jeziora lub morza.

Niegdyś wysoką temperaturę uzyskiwano poprzez spalanie w piecu drewna, odprowadzając powstające opary przewodem kominowym, pozwalając mu wchłaniać się po prostu w ściany lub ulatniać drzwiami na zewnątrz. Pomieszczenie z sauną zbudowane bywa z reguły z belek o grubości 15-20 cm. Ściany wewnątrz wyłożone są nadobowiązkowo deskami, co polepsza izolację. Bardziej nowoczesne rozwiązania proponują dodatkowe pomieszczenia na prysznic, przebieralnię i odpoczynek (leżakowanie).

W optymalnych warunkach – często w Finlandii i Szwecji – chłodzenie następuje na świeżym powietrzu. Można spocząć na ławce lub zanurzyć się w pobliskim jeziorze lub basenie. W naszych warunkach musimy zadowolić się kompleksami, dokąd po saunie możemy wydostać na balkon, taras lub do ogrodu. Zimą, ażeby schłodzić ciało, wystarczy przebywać chwilę na zewnątrz, latem potrzebna bywa nadobowiązkowo beczka z zimną wodą.

Zimą, ażeby schłodzić ciało, wystarczy przebywać chwilę na zewnątrz …

W małej, familijnej saunie powinno aczkolwiek znaleźć się koniecznie lokum zaopatrzone w prysznic z ciepłą i zimną wodą i brodziki do moczenia stóp – przemiennie w ciepłej i zimnej wodzie. Ich wysokość powinna wynosić co najmniej 10 cm, a ilość wystarczyć do wszystkich korzystających równocześnie z sauny.

Rolę pieca z paleniskiem w którym spalało się drewno, przejął nowoczesny, często wielofunkcyjny specjalistyczny piec elektryczny wyposażony w dużej mocy grzałki. Wypełniony bywa on specjalnymi kamieniami umożliwiającymi polanie ich wodą.  Nowocześniejsze wersje posiadają dodatkową funkcję aromaterapii i wytwornicę pary.

 

Jeśli lokum sauny zintegrowane bywa z pływalnią, wtedy do chłodzenia ciała możemy wykorzystać basen, choć wyłącznie pod takim warunkiem, iż temperatura znajdującej się w nim wody nie przekracza 22 stopni. Sportowe pływanie nie bywa aczkolwiek wtedy wskazane. Jeśli mamy ochotę popływać, to zróbmy to przed korzystaniem z sauny.

Autor:

4 komentarze

  1. Jacek >>
     / 

    No właśnie mam problem którą saunę wybrać

  2. Łukasz
     / 

    Główna różnica jest taka, iż w saunie tradycyjnej grzejącym nas elementem jest ciepłe powietrze, mające zazwyczaj ok. 80 stopni C, choć czasem dochodzi nawet do 120 stopni C. Z kolei w saunie na podczerwień głównym źródłem wysokiej temperatury jest promieniowanie podczerwone. Podczerwień nie ogrzewa wszystkiego wokół nas, lecz działają bezpośrednio na ciało ludzkie. Temperatura powietrza jest więc znacznie niższa niż w saunie fińskiej.

  3. Miyu
     / 

    Ja wybrałam trzyosobową. Razem z kimś lepiej, przyjemniej 😛 Hyundai – sprawdzone, polecam

  4. Anetta
     / 

    A gdzie kupiłaś jeśli mogę wiedzieć?

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *