DoSauny.eu

Sauna sucha czy parowa?

Coraz więcej osób w Polsce korzysta z sauny. Jest to specjalne pomieszczenie, w którym panuje wysoce wysoka temperatura i wilgotność powietrza. Po krótkim czasie przebywania, gdy organizm już zostanie dostatecznie nagrzany stosuje się chłodną kąpiel. Rozgrzewanie i chłodzenie ciała wpływa na poprawę funkcjonowania układu oddechowego, krążenia i układu kostnego, dlatego korzystanie z sauny bywa zabiegiem polecanym chociażby w uzdrowiskach sanatoryjnych.

Dodatkowo pozwala pozbyć się z organizmu nagromadzonych toksyn i przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej co wzmacnia diety odchudzające.

 

RODZAJE SAUN

Istnieją dwa podstawowe rodzaje saun.

Pierwsza z nich to sauna sucha nazywana często sauną fińską.
Drugą z nich jest sauna parowa, która jest często błędnie mylona z łaźnią parową, od której różni się formą i sposobem kąpieli oraz konstrukcją i materiałem z którego jest wykonana.

W saunie fińskiej temperatura powietrza sięga 110 °C przy niskiej wilgotności powietrza – około 10%.

Sauna parowa oferuje temperaturę sięgającą ok. 60 °C przy wilgotności sięgającej 20-40%.

Łaźnia parowa charakteryzuje się z kolei wysoce wysoką wilgotnością powietrza sięgającą do stu procent przy temperaturze nie przekraczającej mniej więcej 50 °C.

 

DZIAŁANIE SAUNY

Zarówno jeden jaki i drugi rodzaj sauny spełnia takie same zadanie. Wysoka temperatura powietrza w saunie sprzyja zwiększeniu wydalania się potu, łącznie z którym nasz organizm pozbywa się niebezpiecznych toksyn. Skóra zostaje oczyszczona z tłuszczu i martwych komórek. Dzięki temu staje się bardziej gładka, czysta a chociażby elastyczna co ułatwia jej oddychanie.

Przebywanie w saunie hartuje jednocześnie organizm i gwarantuje nieliczny relaks. Każdy w zależności od swoich upodobań może wybrać saunę suchą lub parową. Z sauny nie należy korzystać częściej nie trzy razy w ciągu tygodnia.

Coraz częściej polecana bywa jednocześnie sauna solna. Jej ściany wyłożone są nadobowiązkowo panelami z soli kamienne, która pod wpływem panujących wewnątrz pomieszczenia warunków paruje.

W zależności od potrzeb z sauny możemy używać chociażby do trzech razy w tygodniu. Najlepsze efekty przynosi trzykrotne rozgrzanie organizmu i trzykrotne tego schłodzenie. Nawet krótkotrwały pobyt może zrelaksować i wpłynąć na poprawę funkcjonowania organizmu.

 

ŁAŹNIA PAROWA

W odróżnieniu od sauny, z łaźni parowej możemy korzystać nawet codziennie. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do częstotliwości z jej korzystania. Z łaźni parowej zazwyczaj korzystają osoby, które nie lubią suchego i gorącego powietrza w saunie.

Kąpiel w łaźni działa orzeźwiająco i ma korzystny wpływ na cały organizm. Kłęby pary penetrują skórę dokładnie ją oczyszczają, nawilżają i regenerują. Skóra staje się gładka i jędrna. Wysoka wilgotność powietrza i umiarkowana temperatura obniża napięcie mięśni i odpręża umysł.

Gorąca para w łaźni parowej korzystnie wpływa na dolegliwości reumatyczne i związane z chorobami dróg oddechowych. Dodatkowo para wodna z dodatkiem olejków inhaluje i oczyszcza drogi oddechowe ułatwiając oddychanie.  Oprócz odprężenia i relaksu korzystanie z łaźni parowej nawilża i regeneruje skórę i poprawia ogólną kondycję i odporność organizmu.

 

źródło: www.tapis.pl/sauny

 

 

Autor:

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *