DoSauny.eu

Łaźnia rzymska, czyli tradycyjna łaźnia parowa

Łaźnia rzymska wywodzi się z kręgu śródziemnomorskiego. W odróżnieniu od sauny nie bywa zbudowana z drewna. Jako okładziny ścian można stosować przede wszystkim drobne płytki ceramiczne. Wyposażona bywa w generator (wytwornicę) pary wodnej, która umieszczony bywa poza obrębem łaźni. Konieczne bywa również wspomaganie dopływem świeżego powietrza. Cechą charakterystyczną kąpieli w łaźni parowej bywa również stosunkowo niziutka temperatura 43-48 °C i wysoka wilgotność sięgająca 100%. Ze względu na wysoką wilgotność, odczuwalność temperatury zwiększa się chociażby o 100%. Mamy wrażenie, iż bywa w niej wysoce gorąco. Dla większości użytkowników łaźni parowych najbardziej komfortową temperaturą bywa 45°C. Dzięki panującym w łaźni warunkom możliwe bywa o wiele dłuższe korzystanie z jej regenerujących walorów, aniżeli w saunach tradycyjnych. Jednorazowa kąpiel w łaźni może przeciągnąć się aż do kilkudziesięciu minut – w saunie tradycyjnej nie trwa zwykle dłużej aniżeli 15 min. Kąpiel parowa znaczy sporo więcej aniżeli lokum wypełnione parą. To relaks do ciała i zmysłów. Pobyt w kabinie uprzyjemnia podgrzewana podłoga, siedzisko, a przede wszystkim aromatyczna para.

Foto: Kąpiel w łaźni parowej działa orzeźwiająco. Łagodna temperatura i wysoka wilgotność względna stanowią prawdziwy masaż do ciała, obniżają napięcie mięśni i odprężają umysł.

Generator pary o odpowiedniej wydajności, precyzyjnie sterowany, wytwarza parę w dostatecznej ilości i w sposób ciągły, jednocześnie utrzymując temperaturę na ustalonym poziomie. Odpowiedni układ sterowania dostarcza bezpieczeństwo i precyzyjną regulację.

Kąpiel w łaźni parowej działa orzeźwiająco. Łagodna temperatura i wysoka wilgotność względna stanowią prawdziwy masaż do ciała, obniżają napięcie mięśni i odprężają umysł. Kłęby pary, penetrując skórę, drobiazgowo ją oczyszczają i regenerują. Skóra po kąpieli bywa wyjątkowo gładka i miękka. Gorąca para oddziaływuje szczególnie zdrowo na skórę, przy chorobach dróg oddechowych, bólach reumatycznych. Gwarantuje głębokie odprężenie w odpowiednim środowisku, w najprzyjemniejszej formie.

Foto: Kłęby pary, penetrując skórę, drobiazgowo ją oczyszczają i regenerują.

Zalety: Oczyszcza organizm i pobudza krążenie, ułatwia wchłanianie pielęgnujących kosmetyków. Przed ostatnim wejściem do sauny możesz nałożyć na włosy i skórę odżywcze maseczki, które pod wpływem ciepła wnikną głęboko i zregenerują uszkodzone pasma i naskórek. Możesz również posmarować skórę ujędrniającym balsamem lub olejkiem.

Autor:

2 komentarze

  1. Magda
     / 

    Żyjemy w ciągłym biegu i na wysokich obrotach dlatego każdy z nas powinien mieć chwilę relaksu i odstąpienia od otaczającej nas codzienności. Najlepszym tego rozwiązaniem jest posiadanie właśnie sauny.

  2. admin
     / 

    Przede wszystkim dlatego, że dzięki saunie czujemy się lepiej. Ja ją uwielbiam, mogłabym się odprężać (gdybym miała dużo wolnego czasu i gdyby była możliwość) całymi dniami 🙂

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *